Чи включати до розрахунку МПЗ землі фермерського господарства, які викуплені фермерським господарством у міської ради,а також землі с/г призначення, за якими є офіційно укладені договори з міською радою для ведення с/г виробництва?
ВІДПОВІДЬ: Так, але за умови, що такі ділянки належать до сільгоспугідь.
Річ у тім, що мінімальне податкове зобов’язання (далі — МПЗ) — це мінімальна величина податкового зобов’язання зі сплати податків, зборів, платежів, пов’язаних із виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, що належать до сільськогосподарських угідь (пп. 14.1.114² Податкового кодексу України, далі — ПКУ).
МПЗ визначають за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік (п. 381.1.4 ПКУ).
Тобто визначати МПЗ повинні власники та користувачі сільгоспугідь. Нагадаємо, що до категорії сільгоспугідь належать рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги (ст. 22 Земельного кодексу України).
Зверніть увагу! Вид сільгоспугідь — не тотожний поняттю «цільове призначення землі». Щоб визначити вид сільськогосподарського угіддя, потрібно орієнтуватися на Класифікацію земель за угіддями із Переліку угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь (далі — КВЗУ), наведеному в додатку 4 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012 р. № 1051.
До розрахунку МПЗ мають потрапити сільгоспугіддя, які належать до таких підгруп:
- рілля (код КВЗУ 001.00),
- багаторічні насадження (код КВЗУ 002.03),
- сіножаті (код КВЗУ 002.01),
- пасовища (код КВЗУ 002.02),
- перелоги (код КВЗУ 001.02).
Заразом для розрахунку МПЗ абсолютно неважливо, від кого платник податків набув право власності чи користування землею — від іншого підприємства, фізособи чи органів місцевого самоврядування.
Таким чином, якщо фермерське господарство викупило в міської ради земельну ділянку, що належить до категорії сільгоспугідь, то воно повинно включити її до розрахунку МПЗ. Аналогічно вчиняють, коли йдеться про орендовану в міськради землю.
Зауважимо, що загальне МПЗ обчислюють пропорційно до кількості місяців протягом року, в яких платник мав право власності/користування землею. Про набуття права власності чи користування свідчить запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (держреєстрація відповідного договору). Однак якщо землю орендували під час воєнного стану, то держреєстрація найімовірніше пройшла за спрощеним порядком — договір оренди зареєструвала районна військова адміністрація.
Скажімо, якщо договір про оренду сільгоспугідь уклали з міською радою у травні 2024 року, то МПЗ потрібно обчислити за 8 місяців 2024 року. Детально про розрахунок МПЗ ми оповідали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 3 за 2025 р., стор. 15.
Наталія Волошина, консультант газети «Все про бухгалтерський облік»