Загальновідомий факт, що аграріям бракує належного фінансування для довготермінових проектів. Але й поповнення обігових коштів у нинішніх обставинах не завжди можливе на прийнятних умовах. Із 2012 року Україна вживає заходів для створення ефективної системи залучення кредитних ресурсів (насамперед, приватних) для аграрного виробництва, застосовуючи для цього позитивний досвід Бразилії та низки інших країн. Одна з новацій — запровадження аграрних розписок.
Аграрна розписка — товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов’язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити постачання сільськогосподарської продукції або сплатити кошти на визначених у ньому умовах. Тобто агророзписка — це угода, за якою агровиробник мусить поставити сільськогосподарську продукцію або розплатитися після її продажу в майбутньому за отримані ним ресурси (фінансові чи товарні), використані під час вирощування такої сільгосппродукції.
Аграрні розписки поділяються на:
☕ товарні — встановлює безумовне зобов’язання боржника здійснити постачання узгодженої сільгосппродукції, якість, кількість, місце та строк поставки якої визначено аграрною розпискою;
☕ фінансові — встановлює безумовне зобов’язання боржника сплатити грошову суму, розмір якої визначається за погодженою боржником і кредитором формулою з урахуванням цін на сільськогосподарську продукцію певною кількістю та якістю.
Юридичні аспекти, досвід застосування та майбутні перспективи аграрних розписок ми висвітлили в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 117 за 2017 р.
У цьому-таки номері наші експерти підготували варіанти рішень, як саме вести бухоблік цього інструменту кредитування. Адже окремих рахунків для відображення аграрних розписок План рахунків не містить.
Усі облікові аспекти у сторін аграрної розписки ми описали в матеріалі «Вивчаємо бухгалтерські тонкощі аграрних розписок». Зокрема, на числових прикладах розглянули бухоблік операцій:
☕ з товарною агророзпискою в обмін на ТМЦ;
☕ з товарною агророзпискою в обмін на кошти;
☕ з фінансовою агророзпискою в обмін на ТМЦ;
☕ з фінансовою агророзпискою в обмін на кошти.
Та якщо стороною операцій з аграрною розпискою буде сільгосппідприємство зі статусом платника ПДВ, то йому неодмінно стане в нагоді матеріал, присвячений ПДВ-обліку агророзписки. З нього ви дізнаєтеся:
☕ чи виникають податкові наслідки в результаті обігу аграрних розписок;
☕ в яких випадках у сторін виникає податкове зобов’язання/право на податковий кредит;
☕ чи нараховувати ПДВ під час відступлення аграрної розписки.
Наталія ВОЛОШИНА,
консультант газети «Все про бухгалтерський облік»