Скажіть, як операцію з видалення ягідника відобразити в бухобліку, чи потрібно оформляти акт на видалення ягідника, яка його форма?
Відповідь: Спочатку вам потрібно задокументувати факт загибелі ягідника через ушкодження шкідниками.
Для цього за наказом керівника створюється спеціальна комісія, яка здійснить огляд насаджень. До її складу доцільно включити керівника підприємства, агронома, керівника відповідного виробничого підрозділу, головного бухгалтера тощо.
За результатами огляду комісія оформлює Акт на списання довгострокових біологічних активів рослинництва (багаторічних насаджень) — форму № ДБАСГ-3, затверджену наказом Мінагрополітики України від 21.02.08 р. № 73.
В Акті зазначають: рік закладання; первісну вартість (переоцінку); суму нарахованого зносу за даними бухгалтерського обліку; причини списання; економічну (технічну) недоцільність та/або неможливість відновлення активів.
На підставі нього насадження списують у бухобліку. При цьому роблять проводку Дт 977 «Інші витрати звичайної діяльності» Кт 161 «Довгострокові біологічні активи рослинництва, оцінені за справедливою вартістю» або 162 «Довгострокові біологічні активи рослинництва, оцінені за первісною вартістю».
Зауважте: оскільки насадження загинули частково, списанню підлягає лише залишкова вартість загиблого ягідника. Її можна розрахувати пропорційно до площі: 20 х 100 : 37 = 54,05%. Такі розрахунки фіксують у бухгалтерській довідці.
Балансову вартість уцілілого ягідника (17 га) продовжують амортизувати протягом строку корисного використання.
Також рекомендуємо прочитати матеріали газети «Все про бухгалтерський облік», присвячені бухобліку в рослинництві, які розміщені на нашому сайті в додатках до №№ 88 та 89 за 2016 рік.
Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».
У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.