На початку року сільгоспники традиційно беруться за звітність, щоб обрати або підтвердити статус єдинника 4 групи, а потім увесь поточний рік користуватися преференціями, передбаченими для цієї групи спрощеної системи оподаткування. Розглянемо особливості заповнення звітності аграріїв-єдинників з огляду на реалії воєнного часу.
Що робити, якщо через війну частка менше за 75%
“Перепусткою” до 4 групи єдиного податку стає частка сільськогосподарського товаровиробництва, яка за попередній податковий (звітний) рік має дорівнювати або перевищувати 75% (п. 291.4 ПКУ). Це питома вага доходу сільгосппідприємства від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки в загальній сумі його доходу (пп. 14.1.262 ПКУ).
Однак воєнні дії, що тривали 10 із 12 місяців 2022 р., завадили багатьом сільгоспникам виростити та продати сільгосппродукцію. І, як наслідок, частка товаровиробництва у таких підприємств виявилася набагато нижчою за омріяні 75%. Однак опускати рук не варто — навіть за такого, геть не оптимістичного сценарію, є шанси зберегти 4 групу єдиного податку на 2023 р.
Усе через те, що пп. 298.8.4 ПКУ передбачено виняток: сільгоспники із часткою сільгоспвиробництва менш як 75% можуть працювати в 4 групі єдиного податку, якщо причиною тому стали обставини непереборної сили. У мирні часи ця норма захищала аграріїв, до діяльності яких втручалися, зокрема, несприятливі погодні умови, пожежі та інші форс-мажорні обставини, до яких, одначе, належать також і воєнні події.
На самому початку війни ТПП оприлюднила т.зв. загальний лист про форс-мажор, а саме — від 08.02.2022 р. № 2024/02.0-7.1. Його адресовано “Всім, кого це стосується” й він засвідчив, що збройна агресія російської федерації та запровадження внаслідок неї на території України воєнного стану є форс-мажорними обставинами.
Тож згаданий пп. 298.8.4 ПКУ спрацьовує щодо підприємств, в яких частка сільгоспвиробництва через війну менш як 75%. До них не застосовують вимоги, за якою вони мають перейти на сплату податків та зборів на загальних підставах. Підтверджує це й ДПСУ в повідомленні на своєму офіційному сайті.
Щоб залишитися в статусі єдинника 4 групи, потрібно разом зі звітністю на 2023 рік подати копію рішення обласної ради про наявність обставин непереборної сили в регіоні, в якому платник провадить свою діяльність. У рішенні аграрія має бути визнано постраждалим внаслідок проведення на його земельних ділянках бойових дій або їх тимчасової окупації збройними формуваннями російської федерації.
Чи можна повернутися до 4 групи з 2-відсоткового єдиного податку
Чимало сільгоспників навесні 2022 року перейшло до спецгрупи єдиного податку зі сплатою 2% від доходу. Натомість їм дозволили відмовитися від 2-відсоткового єдиного податку та повернутися до тої групи чи системи оподаткування, в якій вони працювали раніше (п. 9.9 підрозділу 8 р. ХХ ПКУ).
Водночас у пп. 298.8.8 ПКУ передбачено спеціальне правило, за яким повторно стати єдинником 4 групи можна не раніш як через два календарні роки після переходу на застосування іншої ставки або групи єдиного податку чи анулювання реєстрації єдинника 4 групи.
Тому понад півроку сільгоспників тримало в напрузі запитання: як швидко після відмови від сплати 2% можна буде повернутися до традиційних правил оподаткування, тобто знову стати єдинником 4 групи. Про цю проблему ми розповіли в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 86 за 2022 р. на стор. 16.
Однак чергова порція змін до ПКУ, принесена Законом № 2719, врегулювала ситуацію. Норм пп. 298.8.8 ПКУ не застосовують до тих аграріїв-єдинників, які “скуштували” бізнесового щастя в спецгрупі, вони мають право повернутися до 4 групи єдиного податку одразу, не очікуючи 2 років (див. газету “Все про бухгалтерський облік” № 112 за 2022 р. на стор. 20).
Наталія ВОЛОШИНА,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”