Через підрив дамби Каховської ГЕС зупинилося водопостачання багатьох систем зрошення полів на півдні нашої країни. На жаль, відновлення водопостачання можливе лише в далекій перспективі. Тож сільгосппідприємствам, які користувалися системами зрошення, є сенс їх законсервувати. Як це зробити та відобразити в обліку, ми розповімо у цій статті.
Які документи потрібні для консервації
У бухгалтерській практиці консервація основних засобів (далі — ОЗ) —не рідкість. Особливо почастішали випадки консервації з початком повномасштабної війни. І хоча бухоблікова нормативка не містить визначення “консервація”, до бухобліку це поняття перекочувало із п. 2 Положення № 1183 і там прижилося. Тож під консервацією розуміють заходи, спрямовані на довгострокове зберігання ОЗ підприємств у разі припинення виробничої та іншої господарської діяльності з можливістю відновити їх функціонування у майбутньому.
Тобто сільгоспники, чиї поля залишилися без води внаслідок підриву Каховської ГЕС, втратили можливість вирощувати сільгоспкультури з використанням зрошування. Тому системи поливу певний час неможливо використовувати в сільгоспдіяльності. Це вагома підстава, щоб “згорнути” систему зрошення на полі та відправити її на довгострокове зберігання, себто законсервувати.
Щодо суми вхідного ПДВ у витратах на консервацію системи зрошення, то їх відносять до податкового кредиту за загальними правилами на підставі зареєстрованої податкової накладної від постачальника.
Наталія ВОЛОШИНА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
Консультація із газети “Все про бухгалтерський облік” № 66-67 за 2023 р.
Рис. О. Кустовського
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. Закон про бухоблік — Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996-XIV.
3. Положення № 1183 — Положення про порядок консервації основних виробничих фондів підприємств, затверджене постановою КМУ від 28.10.97 р. № 1183.
4. Перелік № 83 — Перелік об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затверджений постановою КМУ від 04.03.15 р. № 83.
5. Методрекомендації № 561 — Методичні рекомендації з обліку основних засобів, затверджені наказом Мінфіну України від 30.09.03 р. № 561.