Основним засобом виробництва в сільському господарстві є земля. Чим більше землі в аграрія, тим більше продукції він може виробити й отримати більший фінрезультат. Поки що (до 01.07.21 р.) в Україні купівля-продаж сільгоспугідь заборонена. Тому щоб виробляти сільгосппродукцію, аграрію не лишається нічого іншого, як брати сільгоспугіддя в оренду. Але позаяк найбільшими власниками землі є звичайні фізособи-громадяни, то такі землі беруть в оренду саме в цієї категорії осіб. Взяти в оренду землю чи земельні частки (паї) нескладно, питання виникають в основному з оподаткуванням виплати орендної плати орендодавцям — фізособам-громадянам. Щоб зняти всі питання, сьогодні поговоримо про те, як обліковувати виплату орендної плати пайовикам.
Бухоблік оренди землі
Отриману від орендодавця-фізособи в оренду земельну ділянку чи земельну частку (пай) аграрій-орендар відображає в обліку на позабалансовому рахунку 01 “Орендовані необоротні активи” за вартістю, зазначеною в договорі оренди, як у грошовому, так і натуральному вимірах за видами земель та їх якісними характеристиками (п. 8 П(С)БО 14 “Оренда”).
Заувага! Усі розуміють, що, з юридичної точки зору, земельна частка (пай) не є земельною ділянкою. Річ у тім, що земельна частка (пай) не має кадастрового номера і не виділена в натурі на місцевості. Але ми гадаємо, що в обліку отримання такої ділянки в оренду слід відображати за тою самою методикою, що й отримання в оренду звичайної земділянки.
Текст консультації доступний у газеті “Все про бухгалтерський облік”
№ 92 за 2020 р. на стор. 8