У попередньому номері газети “Все про бухгалтерський облік” (див. № 92 за 2020 р. на стор. 8) ми з вами розібралися з бухобліковими нюансами оренди землі у фізосіб. Сьогодні переходимо до “солодкого” — поговоримо про те, як оподатковувати виплату орендної плати пайовикам.
Податок на доходи фізосіб та військовий збір
Нарахована фізособі-орендодавцю орендна плата за оренду земділянки чи земельної частки (паю) включається, відповідно до пп. 164.2.5 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такої фізособи-орендодавця. Водночас податок на доходи фізосіб із такого доходу має сплачувати не сама фізособа-орендодавець, а податковий агент. Податковим агентом щодо доходу від надання в оренду (емфітевзис) земельної ділянки сільгосппризначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар (пп. 170.1.1 ПКУ), себто суб’єкт господарювання (юрособа чи фізособа-підприємець).
Таким ладом, саме орендар має утримати податок на доходи фізосіб із доходу, що виплачується орендодавцю сільгоспугідь у розмірі 18% та військовий збір за ставкою 1,5%. Об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не може бути меншим ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством із питань оренди землі (пп. 170.1.1 ПКУ).
Текст консультації доступний у газеті “Все про бухгалтерський облік”
№ 93-94 за 2020 р. на стор. 38