Сьогодні розглянемо списання спецодягу працівників сільськогосподарського підприємства після закінчення осінніх робіт. Але ось так, ні сіло ні впало, проводити списання не можна — треба врахувати бухгалтерсько-документальну історію спецодягу. Адже кому, як не сільгоспникам знати: без посівної жнив не буде.
Спецодяг для сільгоспників: корисна теорія
Якщо наймані працівники виконують роботи в шкідливих умовах, то, відповідно до ст.ст. 163, 164 КЗпП та ст. 8 Закону про охорону праці, роботодавці зобов’язані:
- видавати їм безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту (далі — спецодяг);
- придбавати та утримувати спецодяг своїм коштом;
- у разі передчасного зношення спецодягу не через провину працівника — замінити його за свій рахунок;
- у разі придбання працівником спецодягу за власні кошти — компенсувати йому витрати (на умовах, передбачених колективним договором).
Сільгоспникам поталанило — вони мають Типові норми № 117, завдяки яким можуть виконати вказані приписи. Про Типові норми № 117 треба знати, що:
- їх дія поширюється на всі підприємства і організації сільгоспвиробництва;
- для роботодавця вони визначають обов’язковий мінімум безплатної видачі спецодягу й строки його носіння;
- вони охоплюють види виробництва, діяльності та робочі місця сільгосппрацівників, професії, що пов’язані зі шкідливими умовами праці, несприятливим температурним режимом або із забрудненням;
- спецодяг можна видавати працівникам понад передбачені норми за погодженням із представниками профспілки, за рішенням трудового колективу (зокрема, згідно з колдоговором).
Якщо на сільгосппідприємстві є працівники, які суміщають професії та зайняті другорядними і допоміжними видами діяльності, потреба в спецодягу визначається нормами, встановленими для відповідних видів діяльності.
Висновок. Типові норми № 117 — нормативно-правовий акт, який повинен бути на столі в кожного роботодавця сільськогосподарської сфери діяльності. Але перш ніж придбавати спецодяг, слід визначити, які саме його предмети передбачено для тієї чи іншої професії (роботи, яку виконує працівник) (графи 2 та 3 Типових норм № 117), а також захисні властивості спецодягу (графа 5).
Текст статті доступний у газеті “Все про бухгалтерський облік”
№ 97-98 за 2020 р. на стор. 16