Аграрний бізнес є однією з найбільш перспективних галузей народного господарства в Україні. Саме в агросекторі поруч із великими агрохолдингами є значна кількість середніх та малих фермерських господарств. Такі суб’єкти хоч і мають невеликі земельні наділи, проте можуть досягати значних успіхів в обраному сегменті діяльності, чим роблять суттєвий внесок у розвиток сільського господарства в Україні. Про можливості МСФЗ-обліку для суб’єктів, що не є представниками великого бізнесу, поговоримо далі.
Обов’язкове застосування повноцінних МСФЗ великими суспільно значимими підприємствами, у т.ч. аграрними, в Україні регулює Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996-XIV (далі — Закон про бухоблік). Щодо середніх та особливо малих підприємств, то більшість із них керуються вимогами П(С)БО при складанні фінзвітності. Застосовування повних МСФЗ такими суб’єктами, як правило, не є доцільним з огляду на дотримання принципу “витрати-вигоди”. Однак на такий випадок система МСФЗ пропонує спрощений стандарт — МСФЗ для МСП.
Вітчизняне законодавство не ідентифікує безпосереднє коло суб’єктів МСФЗ для МСП. Однак можна використати підхід “від зворотного”: хто не є МСФЗ-зобов’язаним за Законом про бухоблік, може використовувати МСФЗ для МСП. У 2019 р. суб’єкти сільського, лісового та рибного господарства становили 13,2% серед загальної кількості підприємств в Україні. З-поміж них 95,4% — представники малого бізнесу, 4,5% — середнього. Зазначені підприємства потенційно можуть обрати “малий” стандарт як концептуальну основу своєї звітності на добровільних засадах (за умови, що не підпадають під інші, крім розміру, вимоги Закону про бухоблік, наприклад, обіг акцій на фондових біржах тощо).
Текст статті доступний у газеті “Все про бухгалтерський облік”
№ 101 за 2020 р. на стор. 12