Корми — основна стаття витрат у собівартості тваринницької продукції. І найефективнішим способом збільшення обсягів виробництва в цій галузі є використання якісних та повнораціонних комбікормів із додаванням вітамінно-мінеральних добавок. Зчаста господарства ці корми закуповують. Проте згодом, проаналізувавши собівартість готової продукції із їх використанням, доходять висновку щодо економічної доцільності самостійного виготовлення таких комбікормів та приймають рішення про будівництво власного комбікормового заводу або придбання мініцеху (відповідно до свого фінансового стану та обсягу виробництва).
Зазвичай технічне оснащення мініцеху складається з:
1) роторної дробарки, яка переробляє зерно на дерть шляхом механічно-пневматичного дроблення всіх компонентів комбікорму;
2) шнекового змішувача. Він використовується для швидкого приготування, перемішуючи різні сипучі кормові речовини в єдину однорідну масу;
3) електронного вагового дозуючого пристрою, який дозволяє точно вимірювати потрібну кількість компонентів корму;
4) транспортера шнекового, що забезпечує вертикальне і горизонтальне переміщення зерна й комбікорму;
5) пульта управління;
6) сепаратора.
Переваги використання власного мініцеху очевидні. З однієї сторони, він дарує незалежність від цінових та інших забаганок сторонніх виробників кормів. З іншої — власне виробництво кормів — це:
- гарантія якості та контроль за дозуванням складових комбікорму;
- довільна зміна складу комбікорму за власним раціоном та відсутність транспортних витрат на доставку, що, у свою чергу, забезпечує зниження собівартості виробленої продукції та підвищує її конкурентну спроможність на ринку.
А тепер розглянемо питання придбання мініцеху, з точки зору бухобліку.
Текст статті доступний у газеті “Все про бухгалтерський облік”
№ 110 за 2020 р. на стор. 22