Як платнику єдиного податку 4 групи відобразити в обліку купівлю-продаж земельної ділянки, якщо таку угоду вчинено вперше. Цікавлять проводки та вплив на єдиний податок.
Запитання з редакційної пошти
ВІДПОВІДЬ: Бухоблік залежить від мети придбання земельної ділянки. Наприклад, якщо її купують для використання у процесі виробництва та постачання товарів/послуг, то її відображають як класичний основний засіб. А якщо для здавання в оренду, то у складі інвестиційної нерухомості. Щодо єдиного податку, то є певна особливість. Детально про це — далі.
Бухоблік
Зважаючи на вимоги ст. 1 Закону про бухоблік, п. 3 р. I НП(С)БО 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності” та п. 6 НП(С)БО 7 “Основні засоби”, покупець земельної ділянки має відобрази її в обліку на дату підписання договору купівлі-продажу та складання акта приймання-передачі (додатка до такого договору). Оскільки саме на дату укладення договору купівлі-продажу та підписання акта приймання-передачі земділянка фактично вже перебуває в розпорядженні покупця. Крім того, цього-таки моменту нотаріус провадить державну реєстрацію права власності на таку земельну ділянку.
Антоніна Куриленко, консультант з обліку та оподаткування, м. Київ
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. Закон про бухоблік — Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996-XIV.
3. Наказ № 186 — наказ Мінфіну України “Про затвердження спрощеного Плану рахунків бухгалтерського обліку” від 19.04.01 р. № 186.
4. Інструкція № 291 — Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну України від 30.11.99 р. № 291.
Стаття з газети “Все про бухгалтерський облік” № 22 за 2021 р.