У газеті “Все про бухгалтерський облік” №№ 67, 69 за 2021 р. ми з’ясували, як обліковувати приплід великої рогатої худоби та фіксувати його переведення в доросліші групи. Сьогодні настав час поговорити про оформлення та облік неприємних подій, а саме — падежу та прирізки молодняка ВРХ.
Документальне оформлення та бухоблік падежу і прирізки ВРХ
Вимушена прирізка та падіж тварин, як зазначалося в консультації, надрукованій в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 69 за 2021 р. на стор. 16, документують універсальним Актом на вибуття поточних біологічних активів тваринництва (забій, прирізка та падіж) (ф. № ПБАСГ-6). Відмінність полягає в заповненні граф щодо причини вибуття та використання тушки тварини. У разі вимушеної прирізки, до якої вдаються зазвичай під час травмування худоби, продукти забою обстежують і використовують як і за звичайного забою на м’ясо.
Дещо інша ситуація з падежем худоби, який можна класифікувати за такими видами:
- технологічний (технологічні втрати молодняка відповідно до затверджених норм);
- внаслідок стихійного лиха, хвороби, надзвичайних подій природного або техногенного характеру;
- через недбальство матеріально відповідальної особи.
З огляду на види падежу вибудовується й бухоблік операцій, пов’язаних із такими подіями на підприємстві.
Оце й усе, що ми хотіли сказати вам про вирощування та вибуття ВРХ у межах цього циклу публікацій. Звичайно, лишилося ще чимало нюансів, які потребують ґрунтовнішого розгляду. Бо й справді, життя щодень змінюється й виникають нетипові ситуації, яким бухгалтерові треба давати раду. Читайте наше видання! А якщо виникають запитання, звертайтеся до нас за порадою на консультаційну лінію або письмово на адресу konsult@vobu.com.ua, або через особистий кабінет на сайті. Ми охоче вам допоможемо у вирішенні найскладніших бухоблікових проблем.
Лариса СИДОРЧУК, CAP,
головний бухгалтер, м. Старокостянтинів
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ЦКУ — Цивільний кодекс України.
2. ПКУ — Податковий кодекс України.
3. Закон про бухоблік — Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996-XIV.
4. Методрекомендації № 132 — Методичні рекомендації з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджені наказом Мінагрополітики України від 18.05.01 р. № 132.
5. Інструкція № 291 — Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну України від 30.11.99 р. № 291.
6. Порядок № 1307 — Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну України від 31.12.15 р. № 1307.
7. Порядок № 116 — Порядок визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затверджений постановою КМУ від 22.01.96 р. № 116.
Стаття з газети “Все про бухгалтерський облік” № 74 за 2021 р.