Стаття з газети “Все про бухгалтерський облік” № 51 за 2023 р.
Вирощування розсади може бути проміжним етапом у рослинництві — коли підприємство використовує її як посадковий матеріал у власній сільгоспдіяльності. Водночас розсаду можна вирощувати і з метою реалізації населенню чи іншим суб’єктам господарювання або ж поєднувати ці два напрями. Розглянемо, які наслідки в бухобліку матиме вирощування та використання розсади овочевих культур.
Класифікуємо розсаду з метою бухобліку
Щоб правильно задокументувати та відобразити в обліку процес вирощування та використання/продажу розсади овочів, потрібно належним чином розпізнати цей актив за правилами бухобліку. Позаяк вирощування розсади овочів належить до сільськогосподарської діяльності, то головний орієнтир в облікових питаннях — НП(С)БО 30 “Біологічні активи”.
Проаналізувавши визначення з його п. 4, можна дійти висновку, що розсада належить до біологічних активів. Адже біологічний актив — це жива тварина або рослина, яка в процесі біологічних перетворень здатна давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи.
За своєю суттю розсада — це рослина, яка поки що незріла, але за належного агротехнічного догляду в процесі зростання та дозрівання буде здатна давати сільгосппродукцію (наприклад, саджанці полуниці — ягоди полуниці, розсада перцю — перчини, розсада капусти — качани капусти тощо).
Наталія БОБРИК,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
#СільськеГосподарство, #бухоблік, #витрати, #собівартість