Чимало сільгосппідприємств як минулого, так і цього року є платниками єдиного податку 4 групи. Зауважимо, що на сільгоспугіддях значної кількості аграріїв минулоріч точилися бої. Тож, чи мають право такі агротоваровирбники на звільнення від сплатити єдиного податку за минулий, 2022, рік, і якщо мають, то як його отримати? З’ясуймо усе разом!
Історія звільнення
На початку повномасштабної війни законодавці не звільнили сільгосптоваровиробників, які обрали 4 групу єдиного податку (далі — ЄП), від сплати ЄП, навіть якщо їхні сільгоспугіддя розташовано на територіях, де ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російськими збройними формуваннями, чи такі землі визначено обласними військовими адміністраціями засміченими вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Тому аграріям, попри те, постраждали їхні сільгоспугіддя від бойових дій чи ні, а також чи мали вони змогу в 2022 р. провадити свою діяльність (вирощувати сільгосппродукцію), належало сплачувати ЄП.
Необхідність сплати ЄП випливає з правил звітування з ЄП 4 групи, адже, щоб юрособа могла стати платником ЄП 4 групи на відповідний рік, вона не пізніш як 20 лютого поточного (у нашому випадку — 2022 р.) мала подати пакет документів у складі:
1) загальної декларації з ЄП 4 групи на поточний, 2022, рік щодо всієї площі земділянок, з яких справляють податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ)), — контролерам за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
2) звітних декларацій з ЄП 4 групи на поточний, 2022, рік окремо щодо тої чи іншої земділянки — контролерам за місцем розташування кожної з них.
Для кращого засвоєння поданої інформації покажемо на прикладі, як треба заповнити декларацію, якщо розмір податку, нарахованого за 2022 р., становив 300000 грн, а в 2022 р. аграрій отримав пільгу в період із 01.03.2022 р. до 11.11.2022 р. Його ви знайдете в електронному додатку до цієї статті на сайті.
Микола ПРОЦЕНКО,
експерт із бухобліку
та оподаткування, м. Львів
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.