Будь-яке тваринницьке сільгосппідприємство має всіляко захищати своїх тварин від хвороб, і для цього наразі призначено цілісінький набір різноманітних ветеринарних препаратів. Тому сьогодні поговоримо про нюанси обліку та застосування ветпрепаратів агротоваровиробниками.
Надходження ветпрепаратів
• Порядок надходження. Під ветеринарними препаратами Закон № 1206 розуміє:
- ветеринарний лікарський засіб — це будь-яка речовина (субстанція) чи комбінація речовин (субстанцій) із заявленою властивістю лікування чи профілактики хвороб тварин або будь-яка речовина (субстанція) чи комбінація речовин (субстанцій), що може застосовуватися для тварин з метою відновлення, коригування чи зміни фізіологічних функцій, виявляючи фармакологічну, імунологічну чи метаболічну дію, або з метою встановлення діагнозу чи евтаназії тварин;
- біоциди (біоцидні продукти) — будь-які речовини або суміші у формі, доступній користувачу, що складаються, містять або утворюють одну чи більше активних речовин з метою знищення, стримування, нейтралізації, запобігання або здійснення іншого контролюючого впливу на шкідливі організми будь-якими засобами, крім суто фізичної або механічної дії. Біоцидами (біоцидними продуктами) також вважаються будь-які речовини або суміші, отримані з речовин або сумішей, що не належать до біоцидів (біоцидних продуктів), якщо їх використовують із метою знищення, стримування, нейтралізації, запобігання або здійснення іншого контролюючого впливу на шкідливі організми будь-якими засобами, крім суто фізичної або механічної дії.
Часто-густо ветпрепарати обох цих груп надходять на підприємство безпосередньо від постачальників, тож розрахунки у цьому разі проводять у безготівковій формі.
Якщо постачальник самостійно доправляє ветпрепарати на сільгосппідприємство, то документом, який підтверджуватиме їх надходження, буде:
- товарно-транспортна накладна (типова ф. № 1-ТН);
- прибутковий ордер (типова ф. № М-4);
- видаткова накладна.
У цих документах вистачить інформації, щоби на їх підставі відповідальна особа (ветлікар), яка отримала ветпрепарати, могла оприбуткувати їх на склад.
• Бухоблік. Обліковувати надходження ветпрепаратів від постачальника треба за тими самими правилами, що й інші матеріальні цінності. Тобто придбання відображаємо за дебетом субрахунку 208 “Матеріали сільськогосподарського призначення” у кореспонденції з кредитом рахунку 63.
За дебетом субрахунку 208 показуємо залишок і надходження біопрепаратів, медикаментів, хімікатів, що використовують для боротьби з хворобами сільськогосподарських тварин, а за кредитом — витрачання ветпрепаратів на оздоровлення тварин та їх вибуття з інших підстав (зазвичай через закінчення строку придатності). Аналітичний облік ведуть щодо місць зберігання чи за матеріально відповідальними особами за однорідними групами ветпрепаратів.
Тож якщо аграрій передасть ветпрепарати, щодо яких закінчився строк придатності, на утилізацію спецорганізації — сплачувати екоподаток йому не доведеться.
Під спецорганізацією розуміють суб’єктів господарювання, які мають відповідні ліцензії на провадження госпдіяльності у сфері поводження з небезпечними відходами. Адже саме вони відповідно до п. 2 р. ІІІ Порядку № 826 мають право утилізувати або знищувати ветпрепарати.
Микола ПРОЦЕНКО,
експерт із бухобліку
та оподаткування, м. Львів
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. Закон № 1206 — Закон України “Про ветеринарну медицину” від 04.02.2021 р. № 1206-IX.
3. Закон про бухоблік — Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996-XIV.
7. Положення № 879 — Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затверджене наказом Мінфіну України від 02.09.14 р. № 879.
Консультація із газети “Все про бухгалтерський облік” № 79 за 2023 р.