У зв’язку з бойовими діями значна частина земель сільгосппризначення так чи інакше наразі непридатна для використання через забруднення їх вибухонебезпечними предметами. Одначе у кожної земельної ділянки є власник або користувач, а чинне законодавство України передбачає сплату податку на землю.
Які умови звільнення від сплати податку за землю, яку не використовують через війну? На кого покладено обов’язок з очищення української землі від небезпечного сміття, щоб повернути можливість знову послуговуватися нею за призначенням? Спробуємо знайти відповіді на ці запитання.
Для початку варто пояснити таке: Закон № 2642 встановлює правила протимінної діяльності в Україні та особливості державного регулювання, зокрема, хто є операторами протимінної діяльності. А це — уповноважені підрозділи центральних органів виконавчої влади, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, у т.ч. міжнародні та іноземні, яких залучають до проведення заходів у сфері протимінної діяльності. Зауважимо, що облік таких суб’єктів визначає постанова № 1150.
Здавалося б, яким робом протимінна діяльність стосується встановлення пільг зі сплати земельного податку? Відповідь дає Закон № 3050, де передбачено: земельний податок не сплачують за земділянки, що перебувають у консервації, та ділянки, непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами. Ця норма діє за умови, що сільські, селищні, міські ради, військові адміністрації та військово-цивільні адміністрації ухвалять рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами (з обов’язковим зазначенням їх кадастрових номерів), а також внесення змін до таких рішень (пп. 12.3.7 ПКУ).
Додатково зазначимо, що серед операторів протимінної діяльності є як юрособи, зареєстровані за законодавством України, так і міжнародні гуманітарні організації, які всі без винятку проходять сертифікацію в Україні. А це — певна гарантія надання якісних послуг, оскільки в майбутньому від них залежить не одне життя.
Оксана ЧОРНОБРІВ, юрист, м. Київ
Список використаних нормативно- правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. Закон № 2642 — Закон України “Про протимінну діяльність” від 06.12.18 р. № 2642-VІІІ.
4. Закон про ДЗК — Закон України “Про Державний земельний кадастр” від 07.07.11 р. № 3613-VI.
5. Закон № 963 — Закон України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” від 19.06.03 р. № 963-IV.
6. Постанова № 1150 — постанова КМУ “Про затвердження Порядку ведення обліку операторів протимінної діяльності” від 03.11.2021 р. № 1150.