Земельні ділянки, щодо яких укладено договори оренди та які не пройшли державної реєстрації, можуть бути включені до звітності з єдиного податку IV групи. Сільгосппродукцію, вирощену на таких земельних ділянках, вносять до розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва як власновирощену.
Чи не єдиним способом оптимізувати господарську діяльність для бізнесу в України є спрощена система оподаткування, обліку та звітності, яка є особливим механізмом справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів.
Платниками-спрощенцями можуть бути як юридичні, так і фізособи, які самостійно обирають систему оподаткування. Наразі в Україні суб’єкти господарювання, котрі застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на групи платників єдиного податку. З-поміж них — IV група, до якої належать лише сільгосптоваровиробники: юрособи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільгосптоваровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75%, та фізособи-підприємці, які провадять діяльність суто в межах фермерського господарства, за умови виконання певних вимог, передбачених Податковим кодексом України (далі — ПКУ).
Оскільки згадана ІПК від 08.08.2023 р. № 2332/ІПК/99-0004-03-03-06 має суто індивідуальний характер, усім сільгосптоваровиробникам, які використовують земділянки, договори оренди яких не зареєстровані, варто звернутися до ДПСУ з аналогічним запитом для отримання власної ІПК. Це допоможе уникнути негативних наслідків під час проведення камеральної чи документальної перевірки.
Михайло ПОНОМАРЬОВ,
юрист у сфері оподаткування,
м. Кропивницький
Консультація із газети “Все про бухгалтерський облік” № 86 за 2023 р.