Сільськогосподарське підприємство орендує трал, щоб забрати з поля жниварку.
Підкажіть, які документи мають бути оформлені, як відобразити це в бухобліку і чи відносити вартість оренди на собівартість збіжжя?
Запитання з редакційної пошти
ВІДПОВІДЬ: Перелічені послуги мають оформлюватися договором оренди трала, актами приймання-передачі об’єкта оренди та наданих послуг (оренди трала) і звітом до акта, якщо складання такого документа передбачено умовами договору оренди. У бухобліку вартість оренди трала варто включати до постійних загальновиробничих витрат (далі — ЗВВ). До собівартості збіжжя потрапить сума постійних розподілених ЗВВ. Подробиці — далі.
Документальне оформлення
Розпочнемо з того, що оренду техніки оформлюють класично:
- договором оренди (ст. 759 Цивільного кодексу України);
- актом приймання-передачі об’єкта оренди (трала), який підтвердить фактичне надання орендодавцем і приймання орендарем трала;
- актом передачі-приймання об’єкта оренди (трала), який підтвердить повернення орендарем трала і приймання його назад орендодавцем після завершення строку дії договору оренди;
- актом наданих послуг (оренди) як документа, що є невід’ємною частиною договору оренди і підтверджує факт надання “орендних” послуг і нарахування орендної плати, визнання сторонами надання й отримання послуги оренди об’єкта в повному обсязі згідно з умовами договору і що сторони не мають претензій одна до одної;
- звітом до акта наданих послуг, якщо складання такого документа передбачено умовами договору оренди трала. Цей документ може знадобитися, якщо акт складено не детально — для розшифровки нюансів надання послуг (дата, відповідальні особи, час на який трал надається в оренду, вартість однієї години оренди, загальна вартість тощо).
Це вичерпний перелік документів для найприскіпливіших контролерів. На практиці підприємства можуть обмежуватися лише оформленням договору оренди та актом приймання-передачі об’єкта оренди. А орендну плату (якщо строк оренди понад місяць) нараховують на підставі бухдовідки.
Бухгалтерський облік
Витрати, пов’язані з біологічними перетвореннями біологічних активів, визнають витратами основної діяльності (п. 17 НП(С)БО 30 “Біологічні активи”). Облік видатків ведуть за окремими об’єктами обліку витрат (окремі види біологічних активів та/або їх група) відповідно до НП(С)БО 16 “Витрати”.
Нагадаємо, що собівартість реалізованої продукції (рахунок 90) складається з (п. 11 НП(С)БО 16):
1) виробничої собівартості продукції, яка була реалізована протягом звітного періоду;
2) нерозподілених постійних ЗВВ;
3) наднормативних виробничих витрат.
Своєю чергою, до виробничої собівартості продукції (рахунок 23) включають:
- прямі матеріальні витрати;
- прямі витрати на оплату праці;
- інші прямі витрати;
- змінні та постійні розподілені ЗВВ.
Відповідно до п. 16 НП(С)БО 16 до змінних ЗВВ належать витрати на обслуговування й управління виробництвом (цехів, дільниць), що змінюються прямо (або майже прямо) пропорційно до зміни обсягу діяльності. Водночас змінні ЗВВ розподіляються на кожен об’єкт витрат з використанням бази розподілу (годин праці, заробітної плати, обсягу діяльності, прямих витрат тощо), з огляду на фактичну потужність звітного періоду.
До постійних ЗВВ належать витрати на обслуговування й управління виробництвом, що залишаються незмінними (або майже незмінними) у разі зміни обсягу діяльності. Постійні ЗВВ розподіляють на кожен об’єкт витрат з використанням бази розподілу (годин праці, зарплати, обсягу діяльності, прямих витрат тощо) за нормальної потужності. Нерозподілені постійні ЗВВ включають до складу собівартості реалізованої продукції (тобто їх відносять на рахунок 90) у періоді їх виникнення.
Постійні ЗВВ належить розподіляти, навіть якщо виробляється один вид продукції.
І що важливо: перелік та склад змінних і постійних ЗВВ установлює підприємство. Тому тут усе залежить від професійного судження головного бухгалтера, яке варто закріпити в обліковій політиці підприємства.
Себто орендну плату за орендовану сільгосптехніку можна обліковувати у складі інших прямих витрат і відносити на собівартість сільгосппродукції (рахунок 23), якщо є можливість пов’язати роботу такої техніки безпосередньо з кожною окремою культурою (об’єктом витрат, наприклад, “Кукурудза на зерно”). Це передбачено і пп. “б” п. 2.20 Методрекомендацій № 132. До прикладу,
це було б справедливо для оренди жниварки.
Та якщо орендована техніка виконує різні роботи в сільгосппідприємстві, вважаємо, доречніше списати орендну плату за неї на рахунок 91 із подальшим розподілом на собівартість пропорційно до прямих витрат чи іншої бази розподілу.
Тож, на нашу думку, у ситуації, що розглядається, вартість оренди трала для вивезення жниварки з поля є ЗВВ (п. 15 НП(С)БО 16),
оскільки трал орендовано із загальновиробничою метою. Себто це потрібно для організації збирання врожаю. Вважаємо, що це саме постійніЗВВ, які треба розподіляти пропорційно до бази розподілу на кожен об’єкт витрат1. Адже вони майже не залежать від зміни обсягу діяльності. Тож скільки б не було засіяно культур, якою б не була площа поля, врожай з нього треба збирати. Тому жниварку якось треба туди доправити і після збирання врожаю звідти прибрати.
1 Нагадаємо, що об’єкт витрат — це продукція, роботи, послуги або вид діяльності підприємства, які потребують визначення пов’язаних з їх виробництвом (виконанням) витрат (п. 4 НП(С)БО 16). Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) встановлює підприємство (п. 11 НП(С)БО 16).
Таким ладом, до собівартості збіжжя потрапить сума постійних розподілених ЗВВ. Проведення буде таким: Дт 23 Кт 91/розподілені постійні.
Приклад розподілу постійних ЗВВ наведено в додатку 1 до НП(С)БО 16. Розподіл постійних ЗВВ оформлюють бухгалтерською довідкою.
Антоніна КУРИЛЕНКО,
консультант з обліку
та оподаткування, м. Київ
Консультація із газети “Все про бухгалтерський облік” № 87 за 2023 р.