Цьогоріч сільгоспники, які працюють у 4 групі єдиного податку, знову звітуватимуть в умовах війни. Чимало в кого сільгоспземлі знаходяться в зоні проведення бойових дій, а в декого через воєнні події частка сільгоспдоходів не досягла 75%. Як за таких умов заповнювати декларацію платника єдиного податку 4 групи — оповімо в нашій статті.
Чи включати ділянки в зоні бойових дій та заміновані
Традиційно в розрахунку єдиного податку 4 групи беруть участь сільгоспугіддя та землі водного фонду, що перебувають у власності або користуванні сільгоспника, у тому числі на умовах оренди. Об’єктом оподаткування є площа таких земель.
Однак через воєнні реалії в ПКУ прописано низку винятків. Так, до об’єктів оподаткування не належать (п. 2921.1 Податкового кодексу України, далі — ПКУ):
1) земділянки, що перебувають у консервації — період їх консервації визначають на підставі проєкту землеустрою, затвердженого органом влади;
2) землі, забруднені вибухонебезпечними предметами або непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами. Це можуть бути як ділянки, розташовані на території ведення бойових дій або окуповані відповідно до наказу Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. № 309, так й інші сільгоспземлі за умови, що їх визнає забрудненими орган місцевого самоврядування. Для кожної із категорій у п. 2921.1 ПКУ виписано окремі правила визначення періоду “непридатності”.
Зауважимо, що сільгоспник повинен подати заяву до місцевої ради про визнання ділянки забрудненою вибухонебезпечними предметами. Якщо компетентний орган визнає цей факт, заявник може отримати індивідуальну пільгу з місцевих податків чи зборів, підтверджену відповідним рішенням, зокрема, зі сплати єдиного податку 4 групи (див. газету “Все про бухгалтерський облік” № 45 за 2023 р. на стор. 11).
У рішенні про надання єдиннику податкової пільги обов’язково зазначають кадастрові номери земельних ділянок, визнаних забрудненими чи потенційно забрудненими вибухівкою. Коли таку інформацію орган місцевої влади передасть податківцям, вона буде підставою не нараховувати єдиного податку 4 групи (пп. 12.4.6, п. 2921.1 ПКУ).
Нагадаємо, що торік законодавці внесли відповідні зміни до ПКУ, тож аграрії 4 групи отримали можливість уточнити декларацію єдиного податку на 2023 рік. Про те, як це зробити, ми розповідали в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 71 за 2023 р. на стор. 23.
Таким ладом, сільгоспник не повинен сплачувати єдиний податок за землі, які рішенням місцевої ради визнано забрудненими вибухонебезпечними предметами або непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами. Якщо станом на 1 січня 2024 року вони мають такий статус — до декларації на 2024 рік їх не включають.
Сума сплачених наперед податків та орендної плати вважатиметься надміру сплаченими грошовими зобов’язаннями та не може бути врахована під час розрахунку МПЗ за 2023 р. (див. ІПК ДПСУ від 30.10.2023 р. № 3824/ІПК/99-00-04-03-03-06, № 3825/ІПК/99-00-04-03-03-06).
Наостанку зауважимо: свого часу податківці підготували відповіді на найпоширеніші питання щодо обрахунку МПЗ платниками єдиного податку (див. роз’яснення ДПСУ від 10.11.2023 р.). Сподіваємося, їхні рекомендації разом із нашими підказками, викладеними у цій статті, допоможуть сільгоспникам не лише правильно розрахувати МПЗ, а й легко скласти весь пакет звітності з єдиного податку 4 групи.
Наталія БОБРИК,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
Консультація із газети “Все про бухгалтерський облік” № 11 за 2024 р.