СИТУАЦІЯ: Аграрне підприємство частину 2023 р. (у І кварталі) перебувало на загальній системі оподаткування. Наступні періоди (ІІ, ІІІ та IV квартали) воно вже було платником єдиного податку. Як у річній декларації з єдиного податку слід визначати мінімальне податкове зобов’язання (далі — МПЗ)? Чи має підприємство у виконання МПЗ додавати витрати за весь 2023 р. чи тільки за 9 місяців 2023 р.?
Під час розрахунку податків, зборів та орендної плати, які включаються у виконання МПЗ, потрібно брати всі дозволені податки, збори й орендну плату, сплачену протягом календарного 2023 р. Той факт, що якусь частину 2023 р. підприємство було на загальній системі, а іншу — на спрощеній, на це не впливає. Детально про це поговоримо далі.
Основи розрахунку МПЗ
За 2023 р. підприємства, які володіють та/або користуються (оренда, суборенда, емфітевзис, постійне користування) земельними ділянками, що належать до сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги), мають рахувати МПЗ. Правила визначення МПЗ закарбовані у ст. 381 ПКУ1. Відповідно до цих правил агропідприємство має рахувати МПЗ для кожної ділянки сільгоспугідь за формулами зі ст. 381 ПКУ.
Якщо стисло описати механізм розрахунку МПЗ для кожної ділянки, то потрібно помножити НГО1 ділянки (якщо НГО проведено, то беремо її з витягу з технічної документації, а якщо ні, то визначаємо шляхом множення площі ділянки на проіндексовану НГО 1 гектара ріллі по АР Крим або по області) на ставку МПЗ і результат скоригувати на кількість місяців володіння чи користування певною ділянкою протягом року (тобто поділити результат на 12 і помножити на кількість місяців користування/володіння).
1Нормативна грошова оцінка землі.
Загальний розмір ставки МПЗ для підприємств становить 5% (коефіцієнт 0,05). Але під час розрахунку МПЗ за 2023 р., як і за 2022 р., слід брати дещо зменшену ставку МПЗ на рівні 4% або 0,04 (п. 67 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ).
Після того як аграрій розрахує МПЗ для кожної окремої ділянки сільгоспугідь, він має розрахувати загальний розмір МПЗ. Для цього необхідно підсумувати МПЗ, розраховане для кожної окремої ділянки (пп. 14.1.1142 ПКУ).
Розрахувавши загальний МПЗ, зупинятися не варто, адже це лише половина потрібної роботи. Річ у тім, що суму розрахованого загального МПЗ аграрій має порівняти із сумою сплачених податків, зборів та орендної плати, що враховується у виконання МПЗ. Для різних систем оподаткування перелік податків, зборів та орендної плати, що враховується у виконання МПЗ, і правила врахування є різними. Для платників єдиного податку такий перелік і правила містяться у ст. 2971 ПКУ, а для платників податку на прибуток — у п. 141.9 ПКУ.
Зверніть увагу! Якщо МПЗ рахує платник єдиного податку 3 групи чи загальносистемник, то чи весь розмір сплачених податків потрапить у виконання МПЗ чи ні, залежатиме від того, чи дорівнюватиме або перевищуватиме 75% розрахована таким аграрієм частка сільгосптоваровиробництва. Якщо сільгоспчастка дорівнює чи перевищує 75%, то у виконання МПЗ потраплять всі вищеперелічені податки, збори й орендна плата у повному обсязі. Якщо ж менша за 75% — то деякі податки можна буде врахувати у виконання МПЗ пропорційно до сільгоспчастки.
Юрособа — платник єдиного податку пропорційно враховуватиме суму сплаченого єдиного податку, податку на прибуток (якщо він змінював систему оподаткування), ПДФО та ВЗ з доходів фізосіб, які перебувають з ним у трудових або цивільно-правових відносинах, та рентну плату. Подібним чином враховуватиме у виконання МПЗ і платник податку на прибуток, який змінив протягом року спрощену систему на загальну.
Микола ПРОЦЕНКО,
експерт із бухобліку та оподаткування,
м. Львів