Системи гідропоніки набувають усе більшої популярності серед сільгоспвиробників. Адже вони дозволяють виростити чимало культур, не обробляючи сільгоспугіддя. З допомогою гідропонних установок можна на відносно невеликій площі отримати чималий вихід готової сільгосппродукції. У цій статті ми розглянемо, як відобразити в обліку придбання та встановлення системи гідропоніки.
Особливості гідропонних систем
Суть гідропонного методу вирощування культур полягає в тому, що рослини отримують поживні речовини не з ґрунту, а зі спеціального живильного розчину під час поливу. Найрозповсюдженішим є вирощування на гідропоніці салату, шпинату, кропу, м’яти, інших швидкорослих листових культур, томатів, огірків, полуниці та суниці, розсади, вигонка цибулі, квітів на зріз тощо. Існують варіанти вирощування рослин безпосередньо у воді або в спеціальному субстраті, наприклад, у спеціальній мінеральній ваті для гідропоніки.
Залежно від культури, яку планують вирощувати, площі, на якій буде розташовано гідропонну систему, потреб та ресурсів сільгоспника обирають вид самої установки. За своїм функціональним наповненням та способом подачі води установки бувають: ґнотова, краплинного зрошення, приливно-відливна, аеропоніка, плавуча платформа, техніка живильного шару.
Знайомство з технічним боком гідропонної установки необхідне не лише для технічно-інженерного персоналу сільгосппідприємства. Бухгалтеру це важливо з точки зору класифікації активів та їх правильного відображення в бухобліку.
Рис. О. Кустовського
Гідропонна установка складається з такого обладнання:
- резервуари для приготування та зберігання живильного розчину;
- насоси;
- пластикові чи металічні канали/лотки для розміщення рослин;
- лампи та світлодіоди, щоб забезпечити необхідний рівень освітлення;
- фільтри та системи очищення води;
- системи автоматичного поливу та живлення;
- елементи обігріву/охолодження, які підтримують оптимальний клімат для рослин;
- повітряний компресор для забезпечення живильного розчину киснем;
- термометри та гігрометри для контролю температури та вологості.
Конструкція гідропонної системи може бути горизонтальною або стелажного типу.
Наталія БОБРИК,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”
Консультація із газети “Все про бухгалтерський облік” № 14 за 2024 р.