(Коментар до Закону України від 21.12.2023 р. № 3528-ІХ)
За задумом законодавців, коментований Закон має сприяти лікуванню важкохворих пацієнтів та людей, які страждають від посттравматичних стресових та інших розладів. Це, без сумніву, позитивний вектор руху, хоча тема медичного канабісу в суспільстві оповита суперечками, скептицизмом та критикою. Однак наш професійний інтерес викликає передусім вплив ухваленого Закону на бізнес — яких суб’єктів господарювання він стосується, які правила ведення діяльності передбачає, які обмеження запроваджує.
Одразу скажемо, що перехід до широкого використання конопель у вітчизняній медицині — це справа не одного дня. Він буде тривалим та потребує цілої низки підзаконних актів, щоб все запрацювало. До того ж коментований Закон вводиться в дію через 6 місяців після набрання чинності, тобто з 16 серпня 2024 року. Цей піврічний термін потрібен, щоб усі суб’єкти, причетні до обігу медичного канабісу, мали змогу підготуватися. Поглянемо, що чекає на суб’єктів господарювання.
Що таке медичні коноплі
Поділ конопель на промислові та медичні базується, зокрема, на вмісті тетрагідроканабінолу (далі — ТГК). Власне, це та речовина, яка має психоактивний вплив на людину за умови її регулярного вживання у високій концентрації. До медичних належать коноплі, що є лікарськими рослинами, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та мають вміст ТГК у висушеній соломі понад 0,3%.
Промисловими вважають коноплі, що належать до сільськогосподарських культур та мають вміст ТГК не більше 0,3%. Водночас товари, вироблені з конопель для промислових цілей, та продукти переробки таких конопель не належать до наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, якщо вміст ТГК не перевищує 0,3%.
Зверніть увагу! Протягом трьох років з дня набрання чинності коментованим Законом гранично допустимий вміст концентрації ТГК у висушеній соломі конопель для промислових цілей не повинен перевищувати 0,2%.
Ці відмінності варто знати суб’єктам підприємницької діяльності, які планують займатися “конопляним” бізнесом.
Імпорт сировини, насіння та ліків
Парламентарі дозволили ввозити на територію України:
- насіння та садивний матеріал конопель;
- рослинну субстанцію канабісу для виробництва (виготовлення) лікарських засобів;
- готові лікарські засоби, внесені до Державного реєстру лікарських засобів;
- коноплі з метою використання у науковій та науково-технічній діяльності.
На ввезення рослин канабісу, наркотичних засобів, психотропних речовин, вироблених (виготовлених) з рослин канабісу, діє нульова квота до 01.01.2028 р., себто їх заборонено імпортувати.
Імпортер сировини та насіння має отримати ліцензію безпосередньо на імпорт, а також супутні ліцензії (перевезення, зберігання, продаж тощо). Окрім цього, слід зареєструвати таку ввезену рослинну субстанцію канабісу (активний фармацевтичний інгредієнт) у Державному реєстрі лікарських засобів. Після цього вона стане легальною сировиною для виробництва ліків.
Щоб обіг медичних конопель мав позитивний ефект, МОЗ повинне затвердити перелік хвороб і станів, за яких пацієнту можуть призначати ліки на основі медичного канабісу. Лікарські засоби на основі медичних конопель відпускатимуть суто за призначенням лікаря відповідно до медичних показань і за рецептом. Тоді пацієнти зможуть перевозити й зберігати такі ліки у кількості, визначеній одним рецептом.
Андрій ЗАБОЛОТНИЙ,
консультант із бухобліку
та оподаткування, м. Київ