Агрострахування в усьому світі є обов’язковою умовою ефективного ведення сільського господарства. В Україні ж неодноразові спроби створити подібний ефективний інструмент, не мали ні успіху, ні попиту. Відтак і держфінансування на це перестало виділятися з 2013 року.
Цю ситуацію прагнуть змінити – з одного боку, Мінекономіки, яке зацікавлене у зростанні та стабільній роботі агросектору, з іншого, Національний банк, який тепер опікується розвитком та діяльністю страхового ринку.
Так, вчора, 29 жовтня, відбулася презентація проєкту змін до Закону «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою».
Законопроєктом закладені передумови для створення сучасних страхових інструментів для захисту сільськогосподарських культур від ризиків загибелі та відповідної підтримки держави за рахунок здешевлення вартості страхування.
Простіше кажучи, усі зацікавлені сторони отримають вигоду:
- Аграрії зможуть застрахувати визначені агропродукти від ризиків загибелі та отримати компенсацію частини страхового платежу від держави.
Норматив держпідтримки у 2021 році становитиме до 50% страхового платежу з обмеженням розміру виплат за об’єктами страхування, далі – до 80%.
- Страховики зможуть отримати відповідну ліцензію в Національному банку та, за умови дотримання нормативів, «авторизуватися» у Мінекономіки. Це дозволить їм взяти участь у програмі агрострахування з держпідтримкою.
Cтраховики отримають чіткі та прозорі умови співпраці та авторизації у програмі держпідтримки агросектору. Національний банк простежить, щоб страхові компанії відповідально вели бізнес: мали прозору структуру власності, були платоспроможними та виконували зобов’язання перед агробізнесом.
“ «Державна підтримка оживить ринок як аграріїв, так і страховиків, вони почнуть активніше розвиватися, і, що важливо – на умовах чесної конкуренції, а не привілейованих прав окремих учасників ринку»
перший заступник Голови Національного банку додала Катерина Рожкова
- Мінекономіки зможе цілеспрямовано підтримувати реальних аграріїв на конкретні обсяги агровиробництва. Cам аграрій повинен ретельно зважити та обрати програму страхування та страхову компанію, адже це і його ризики та кошти.
“Ми маємо забезпечити можливість фермерам користуватися тим, чим користуються фермери усіх країн світу. Державна підтримка агрострахування є в США, Канаді, в країнах ЄС. Це абсолютно нормальна міжнародна практика. На державну підтримку страхування агропродукції ми плануємо спрямувати в наступному році 672 млн. гривень. Це той старт, який дозволить створити умови для формування ринку агрострахування.
додав Ігор Петрашко