Матеріал опубліковано в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 43 за 2023 р. стор. 11
Цьогоріч чимало територій постраждало через весняне водопілля. Підтоплено, зокрема, й поля, що призвело до загибелі озимих культур. Там, де вода відступила, аграрії беруться пересівати сільгоспугіддя. Розглянемо, якими будуть податкові та облікові наслідки, пов’язані з пересіванням культур.
Бухгалтерський облік
Пересівання поля чи його частини означає, що підприємству доведеться списати витрати на вирощування загиблої культури й водночас калькулювати собівартість нової. Основним документом для відображення таких операцій у бухгалтерському обліку є Методичні рекомендації щодо планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджені наказом Мінагрополітики від 18.05.2001 р. № 132 (далі — Методрекомендації № 132).
Якщо паводок призвів до загибелі сільгоспкультури, то витрати, здійснені раніше на її вирощування, потрібно розподілити на дві групи (п. 8.2 Методрекомендацій № 132):
- повторювані — це ті витрати, які необхідно здійснити знову, щоб замість загиблої озимини виростити нову культуру й отримати врожай. До таких витрат, зокрема, належать: вартість насіння, витрати на передпосівний обробіток ґрунту, сівбу та інші роботи, які виконуватимуть повторно, пересіваючи площі під загиблою культурою. У бухобліку списання суми повторюваних витрат відображають проведенням: Дт 949 Кт 23;
- неповторювані — це витрати, які не треба повторно здійснювати, щоб отримати врожай нової (пересіяної) культури. До них, зосібна, належать витрати на лущення стерні, вартість добрив та витрати на їх внесення тощо. Ці витрати потрібно віднести до собівартості пересіяної культури. Наприклад, якщо на місці затопленої озимої пшениці вирішили посіяти сою, то повторювані витрати списують проведенням: Дт 23/Соя Кт 23/Пшениця озима.
Рис. О. Кустовського
Одначе паводок міг спричинити загибель культури не на всьому полі, а лише на його частині. У цьому разі перш ніж розподіляти витрати на повторювані та неповторювані, насамперед потрібно визначити суму витрат, що припадають на площу культури, яку пересіюватимуть.
Приклад 1. Сільгосппідприємство “Ситий двір” посіяло озиму пшеницю на площі 500 га. Через загибель посівів внаслідок підтоплення вирішено пересіяти 126 га — відвести цю площу під сою. Загальна сума витрат на посів — 312,5 тис. грн.
Спершу треба визначити суму витрат на посів 1 га пшениці. Вона становить 625 грн/га (312,5 тис. грн/500 га). Сума витрат, що припадає на площу пересівання, дорівнює 78750 грн (625 грн/га х 126 га).
Саме цю суму належить розподілити на повторювані та неповторювані витрати. Зразок розподілу витрат наведено в таблиці.
Наталія БОБРИК,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
#СільськеГосподарство, #бухоблік, #витрати, #Податковийоблік, #ПДВ