(Коментар до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності використання земель сільськогосподарського призначення державної власності” від 27.07.2023 р. № 3272-IX , далі — Закон № 3272)
Закон № 3272, що набув чинності 03.09.2023 р., покликано запобігти малоефективному використанню сільгоспземель державної власності, які потрапили до рук держпідприємств на праві постійного користування. Інформацію про неефективність “злило” Мінекономіки, за статистикою якого грошей від такого господарювання продукується чи не втричі менше за приватний сектор. До того ж є підозра, що вони-таки продукуються, але обертаються десь у тіні. Тож оповімо, у який саме спосіб законодавці надумали із цим боротися.
Передусім законотворці встановили запобіжник для відведення в постійне користування нових земділянок сільгоспризначення державної або комунальної власності. Для цього ст. 92 ЗКУ доповнено новою ч. 4, відповідно до якої таке дозволено робити єдино лише для будівництва та обслуговування об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також у випадках передання в постійне користування державному чи комунальному підприємству, установі, організації земділянки, вилученої із постійного користування іншого державного, комунального підприємства, установи чи організації. Тож для ведення сільгоспвиробництва в постійне користування земель більше не надаватимуть.
Окрім того, держава запровадила організаційно-правовий механізм переоформлення постійного користування на оренду. Таким робом, до бюджету надходитиме більше коштів за використання земель держ- або комунвласності, бо ставка оренди становитиме не менш як 12% від нормативної грошової оцінки. Щоб зберегти в користуванні земділянки, держпідприємству доведеться змінити організаційно-правову форму на акціонерне або товариство з обмеженою відповідальністю, 100% акцій (часток) якого належить державі. Лише після такого перетворення можна укладати договір оренди строком на 50 років.
Олена КОВАЛЕНКО,
CAP, консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ЗКУ — Земельний кодекс України.
2. ВКУ — Водний кодекс України.
3. Закон про оренду землі — Закон України “Про оренду землі” від 06.10.98 р. № 161-XIV.
4. Закон № 185 — Закон України “Про управління об’єктами державної власності” від 21.09.06 р. № 185-V.