Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру своїм листом від 12.01.2024 р. (див. на стор. 28 цього номера) проінформувала про встановлення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки (далі — НГО) земель за 2023 р. на рівні 1,051. Як цей коефіцієнт вплине на НГО земель сільгосппризначення за межами населеного пункту? Де його застосовувати бухгалтеру і як розрахувати НГО на дату звітності? Нумо розбиратися.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель розраховують з індексу споживчих цін. За інформацією Державної служби статистики України, цей індекс за 2023 р. становить 105,1%. До 01.01.2023 р. власники та орендарі сільгоспземель за межами населеного пункту не стежили за змінами індексів, оскільки такі ділянки підпадали під дію п. 9 підрозділу 6 р. ХХ Податкового кодексу України (далі — ПКУ), відповідно до якого з 2017 р. по 2022 р. включно для усіх сільгоспугідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) для визначення коефіцієнта індексації НГО земель використовувався індекс споживчих цін зі значенням 100%. Але з 2024 р. бухгалтеру необхідно моніторити коефіцієнти індексації, адже вони впливають на базу оподаткування плати за землю.
У 2024 р. перед заповненням Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) і Декларації платника єдиного податку четвертої групи бухгалтеру необхідно провести індексацію сільськогосподарських земель, які знаходяться у використанні, застосовуючи коефіцієнт 1,051.
Спираючись на п. 271.1 ПКУ, перевіряльники зазначають, що для несільськогосподарських угідь (землі транспорту, промисловості, зв’язку), НГО яких не проведено, базою оподаткування є вартісний еквівалент НГО ріллі по області із застосуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства для таких земель.
Анастасія ЧОБОТАР-ЄВТЄЄВА,
бухгалтер ТОВ “НІК”, Одеська область
Консультація із газети “Все про бухгалтерський облік” № 7 за 2024 р.