Сьогодні українська аквакультура зазнає стагнації. Найбільше потерпає бізнес від складної коштовної процедури оформлення водойм в оренду. Оренда земель водного фонду, оренда водних об’єктів, оренда гідротехнічних споруд — отримання всіх цих документів у пересічного громадянина, який мріє зайнятися вирощуванням рибки в ставочку, викликає лише страх та негативні емоції.
Тому в консультації ми з вами розберемося в основних питаннях оренди водойм для ведення аквакультури.
ЩО БРАТИ В ОРЕНДУ
Для початку з’ясуйємо кілька основних проблемних питань оформлення договорів оренди водних об’єктів.
Під поняттям “водний об’єкт” розуміють земельну ділянку, на якій розташовані водні ресурси. Тобто маємо дві складові водного об’єкта: землю і воду. Штучний водний об’єкт (ставок, водосховище), як правило, крім землі та води, може містити в собі ще одну складову: гідротехнічні споруди — споруди для регулювання водних ресурсів, боротьби зі шкідливою дією вод.
Зараз завдяки Закону про аквакультуру діє особливий порядок надання в користування на умовах оренди рибогосподарських водних об’єктів для аквакультури. За ним рибогосподарський водний об’єкт — ставок, озеро, замкнена природна водойма або водосховище (крім комплексного призначення) — надають у користування для аквакультури як комплекс: земельна ділянка з розташованим на ній водним об’єктом за єдиним договором — договором оренди водного об’єкта (ст. 14 Закону України “Про аквакультуру”). Крім того, Законом виділені спеціалізовані водні об’єкти — рибогосподарські технологічні водойми. Це рибницькі ставки, садки та басейни, що побудовані для аквакультури, тобто водойми рибницьких господарств.
Текст консультації доступний у газеті “Все про бухгалтерський облік”
№ 116 за 2019 р. на стор. 27