До редакції звертається багато сільгосппідприємств із запитаннями щодо виплати та оподаткування орендної плати у разі смерті фізосіб — орендодавців земельних паїв. Упевнені, таких ситуацій по країні безліч. Із юридичними аспектами спадкування земельних ділянок та нарахування орендної плати за період з дати смерті до вступу у спадщину ми вас познайомили на стор. 18 поточного номера. Зараз ми пропонуємо розглянути ситуацію та розібрати її під іншим — більш обліковим кутом зору.
Ситуація. Сільгосппідприємство орендує чимало земельних ділянок у орендодавців-фізосіб. Коли власник ділянки помирає, то на момент смерті за даними бухобліку щодо померлого орендодавця буває обліковується або дебіторська, або кредиторська заборгованість. Тобто йдеться або про виплачену наперед орендну плату (аванс), або навпаки — про заборгованість перед орендодавцем. Спадкоємці померлих орендодавців надають підприємству свідоцтво про спадщину на земельну ділянку, а інколи одразу копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Водночас у свідоцтві про спадщину (у витягу тим паче) не згадано заборгованість, яка виникла на дату смерті власника земельної ділянки (пайщика) у спадкоємця.
Щодо цієї ситуації виникає одразу декілька запитань, відповіді на які ми надамо далі.
Кредиторська заборгованість
1. Чи має право орендар виплатити спадкоємцю неотриману суму кредиторської заборгованості, яка виникла до дати смерті орендодавця?
Так, таке право у орендодавця є.
2. Чи підлягає обкладенню податком на доходи та військовим збором дохід спадкоємця у вигляді виплаченої йому кредиторської заборгованості померлого орендодавця, яка виникла на дату його смерті?
3. Що має показати у додатку 4ДФ до Об’єднаного розрахунку орендар — податковий агент?
1. Чи можна вважати дебіторську заборгованість виплаченою на користь спадкоємця земельної ділянки і лише після завершення періоду, за який наперед виплатили кошти померлому орендодавцю, починати нараховувати орендну плату?
2. Як провести таке зарахування? Чи ми маємо нарахувати окремо орендну плату спадкоємцеві за період після смерті орендодавця і провести залік зустрічних заборгованостей? Чи потрібно у такому разі із цієї суми утримати податок на доходи та військовий збір?
Віктор НАГОРНИЙ,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ЦКУ —Цивільний кодекс України.
2. ЗКУ —Земельний кодекс України.
3. ПКУ —Податковий кодекс України.
4. Закон № 161 —Закон України “Про оренду землі” від 06.10.98 р. № 161-XIV.
5. Закон № 1952 — Закон України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” від 01.07.04 р. № 1952-IV.
6. Закон № 1116 —Закон України “Про державну підтримку інвестиційних проєктів із значними інвестиціями в Україні” від 17.12.2020 р. № 1116-IX.
7. Закон № 996 —Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996-XIV.
8. Порядок № 1127 — Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою КМУ від 25.12.15 р. № 1127.