У газеті “Все про бухгалтерський облік” № 17 за 2024 р. на стор. 14 ми розповідали про те, експорт яких саме сільгоспкультур підлягає ліцензуванню та як сільгоспнику отримати експортну
ліцензію. Водночас для експортерів запроваджено спрощену процедуру експорту, якщо вони належать до верифікованих суб’єктів агропромислового комплексу. Що це за статус та як його отримати — ми розповімо в цій статті.
Що дає верифікація експортеру
З 1 листопада Уряд запровадив експериментальний проєкт для експорту сільгосппродукції в умовах воєнного стану. Він полягає в тому, що експортерів вносять до спеціального переліку верифікованих суб’єктів АПК. Цей перелік формує Мінагрополітики, після чого надсилає його митникам. Щасливчикам, які потрапили до списку, не потрібно отримувати ліцензію на експорт сільгосппродукції (див. прим. 1 до додатка 4 до постанови КМУ “Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2024 рік” від 27.12.2023 р. № 1402).
Для якої сільгосппродукції це діє
Потрапити до переліку верифікованих суб’єктів АПК можуть ті сільгоспники, які експортують таку сільськогосподарську продукцію:
- пшеницю і суміш пшениці та жита (меслин) — код згідно з УКТЗЕД 1001;
- жито — код УКТЗЕД 1002;
- ячмінь — код УКТЗЕД 1003;
- овес — код УКТЗЕД 1004;
- кукурудзу — код УКТЗЕД 1005;
- соєві боби, подрібнені або неподрібнені — код УКТЗЕД 1201;
- насіння ріпаку або кользи, подрібнене або неподрібнене — код УКТЗЕД 1205;
- насіння соняшнику, подрібнене або неподрібнене — код УКТЗЕД 1206 00;
- олію соєву та її фракції, рафіновані або нерафіновані, але без зміни їх хімічного складу — код УКТЗЕД 1507;
- олію соняшникову, сафлорову або бавовняну та їх фракції, рафіновану або нерафіновану, але без зміни їх хімічного складу — код УКТЗЕД 1512;
- олію ріпакову (із ріпака або кользи) або гірчичну та їх фракції, рафіновану або нерафіновану, але без зміни їх хімічного складу — код УКТЗЕД 1514;
- макуху та інші тверді відходи і залишки, одержані під час добування рослинних або мікробних жирів і олій, за винятком відходів товарної позиції 2304 або 2305, мелені або немелені, негранульовані або гранульовані — код УКТЗЕД 2306.
Рис. О. Кустовського
Власне, цей перелік такий самий, як перелік сільгосппродукції, що ліцензується. Експортувати такі види товарів можна або після проходження верифікації, або після отримання ліцензії на експорт.
Зверніть увагу! Сільгоспник, який втратив статус верифікованого через останню підставу, може повторно подати заяву на верифікацію не раніше ніж через шість місяців після його виключення.
Стосовно інших підстав такого обмеження не передбачено, тому можна повторно подавати заяву на верифікацію, щойно сільгоспник владнає проблеми та знову відповідатиме критеріям.
Наталія БОБРИК,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”