Експорт товарів на території України, без перетину кордону та без ВМД. Як правильно виписати податкову накладну, який тип причини в ній вказати та бухгалтерські проводки?
Запитання з редакційної пошти
ВІДПОВІДЬ: Як ми зрозуміли із запитання йдеться про продаж товару іноземному покупцеві (нерезиденту) без їх фактичного вивезення за межі митної території України. Згідно ст.1 «Закону про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.91 р. № 959-XII така операція належить до експорту.
Водночас за п. 195.1.1 Податкового кодексу України нульова ставка ПДВ застосовується, зокрема до операцій із вивезення товарів за межі митної території України в митному режимі експорту. При цьому товари вважають вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене митною декларацією, оформленою відповідно до вимог Митного кодексу України.
Як зазначено у Вашому запитанні, митна декларація на операцію постачання не складалася, та факту вивезення товарів не було. Тож така операція підлягає оподаткуванню ПДВ за загальними правилами, тобто за ставкою 20%.
Порядком заповнення податкової накладної, затвердженої наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307 не врегульовано порядок оформлення податкової накладної в обговорюваному випадку. А саме не передбачено особливостей складання та зазначення певного типу причини на випадок експорту товарів без їх вивезення. Тому вважаємо, в описаній ситуації Ви можете скористатися правилами оформлення податкових накладних, прописаних для постачання неплатникам ПДВ. Тобто зазначити у верхній лівій частині податкової накладної у графі “Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини” тип причини 02. А в у графі “Отримувач (покупець)” вказати “Неплатник”, а у рядку “Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)” проставити умовний ІПН “100000000000”.
Такий варіант заповнення вважаємо допустимим ще й тому, що покупець-нерезидент не претендуватиме на податковий кредит за зазначеною податковою накладною. Тож для Вас, як для продавця головне, щоб ця податкова накладна була вчасно оформлена, зареєстрована в ЄРПН, а податкові зобов’язання за нею – належним чином задекларовані та сплачені.