Сучасні норми годівлі враховують 24 показники поживності, за якими контролюють повноцінність годівлі корів. Ці норми називають деталізованими, тобто детально враховують потребу тварин у кормових факторах.
Деталізовані норми пристосовані для індивідуально-групової годівлі корів при традиційній або промисловій технології виробництва молока. Середні показники живої маси, надою, жирності молока, кормових факторів і продуктивності прийнято абстрактно з певними порогами коливань. Ці норми використовуються, головним чином, як норми, до яких відносять окремих тварин або виробничо-технологічні групи з урахуванням їх фізіологічного стану і запланованої продуктивності.
Норми годівлі дійних корів живою масою 500 кг, на голову за добу
Норми розраховані для повновікових корів середньої вгодованості в період середини лактації. їх визначають за середньою живою масою корів групи і добовим надоєм молока, переведеного на 3,8—4 % жиру.
Коровам нижчесередньої вгодованості і первісткам необхідно збільшувати норму на 1 корм. од. (10 МДж ОЕ). При визначенні норми годівлі враховують живу масу корів, надій, необхідність надбавок до норми для росту, вгодованості і роздоювання в першому періоді лактації.
У період лактаційно-репродуктивного циклу у корів змінюються обмін речовин і напрямки використання корму — на виробництво молока чи на приріст маси тіла. Виходячи з цього, визначають основні чотири періоди фізіологічного стану корів, різних за умовами годівлі: сухостійний період; перший період лактації (перші 100 днів лактації); другий період лактації (другі 100 днів); третій період лактації (останні 100—105 днів).
Використання корму і можливості виробництва продукції в ці періоди у корів не однакові і завдання по їх годівлі різні.
У сухостійний період функція систем і організму корів спрямована на забезпечення розвитку ембріона, регенерацію білкових тканин, відповідальних за майбутню лактацію, а також на накопичення поживних
речовин у тілі для майбутньої лактації, особливо в перші її тижні. Звідси випливають завдання по годівлі та плануванню надою в перший місяць лактації. З урахуванням їх визначають загальну потребу в енергії для годівлі корів у сухостійний період — на підтримання життя 1—0,8 корм, од. (11—11,5 МДж ОЕ на 100 кг живої маси, плюс на основну продукцію, розвиток плода та резервування речовин у тілі). Потребу на основну продукцію визначають двома шляхами: за запланованим середньодобовим приростом 700—1000 г, залежно від живої маси і планової продуктивності, з врахуванням витрат 5 корм. од. (50—60 МДж) на 1 кг приросту, або за запланованим річним надоєм з розрахунку витрат на кожні 1000 кг молока в майбутній лактації — 1 корм. од. (11 МДж). Решту поживних речовин планують на кормову одиницю.
Потреба тільних сухостійних корів у поживних речовинах з розрахунку на кормову одиницю
В перші 13—18 днів лактації необхідно застосовувати недостатню, стримуючу надій годівлю, що має бути важливою умовою перебудови функцій органів і систем організму корів на виробництво молока. Різниця в енергії між рівнем надою і фактичною годівлею корів у цей період може досягати 3—5 корм, од., Що рівнозначно 6—10 кг молока. Особливо важливо це при дворазовому доїнні й вищесередній вгодованості корів.
Наступний період, з 15—20-го по 100-й день лактації, вважається найбільш сприятливим для одержання максимального надою молока у корів.
Годівля корів у цей період має бути найповноціннішою за поїданням кормів та найвисокоенергетичнішою за концентрацією енергії, протеїну та інших речовин. Це завдання вирішується за рахунок авансування кормів на 2—2,5 корм. од. більше, ніж потреба за фактичним рівнем надою молока. Роздоювання корів з 15—20-го дня — необхідна умова досягнення високої й максимальної продуктивності корів. Впровадження роздоювання забезпечує одержання 43—46 % річного надою за перші 100 днів лактації і загальне збільшення надою на 700—900 кг молока за лактацію.
З 80—90-го дня лактації у корів функція переважного використання корму на виробництво молока слабне і одночасно підвищується функція резервування поживних речовин у тілі. Тому в другому періоді лактації рекомендується планувати таку годівлю, яка б забезпечувала відтворення резервів організму, утримання високого надою і не призводила б до ожиріння корів. Годують їх за нормами відповідно до надою та живої маси. В третьому періоді лактації різко проявляється вплив тільності, помітно затухає лактація і посилюється функція резервування. Головним завданням годівлі в цей період є забезпечення розвитку плода, рівномірне зниження продуктивності, запобігання ожирінню і недогодівлі.
У республіці розроблено і впроваджено силосний, силосно-сінажний і силосно-коренеплідний типи годівлі корів. З метою економії концкормів та підвищення ефективності використання грубих та соковитих кормів рекомендовано широко використовувати раціони з помірною кількістю концкормів.
Орієнтовні раціони для дійних корів з помірною кількістю концкормів
Джерело: Довідник зооінженера. За ред. М.І.Машкіна.— К.: Урожай, 1989