Годівлю птиці нормують за комплексом поживних та біологічно активних речовин. Потребу в енергії виражають в кілокалоріях або мегаджоулях обмінної енергії. Нині в птахівництві застосовують два способи нормування годівлі: встановленням концентрації нормованих показників в 100 г комбікорму і з розрахунку на 1 голову. Кожен з цих способів має свої переваги і недоліки.
При індивідуальному нормуванні доводиться складати велику кількість раціонів для різних статевовікових груп птиці, що ускладнює приготування корму, погіршує контроль за його якістю, затрудняє використання кормороздавальних ліній. Тому в умовах промислового птахівництва нормування ведуть за першим способом.
Норми вмісту поживних речовин і обмінної енергії в комбікормах для сільськогосподарської птиці, % до маси комбікорму
У годівлі птиці нормують незамінні та умовно замінні амінокислоти. На практиці, як правило, контролюють тільки вміст лізину, метіоніну + цистину і триптофану.
Рекомендовані рівні амінокислот у комбікормах для сільськогосподарської птиці, % до повнораціонного комбікорму
Потребу птиці у вітамінах задовольняють за рахунок введення до комбікормів вітамінних препаратів.
Норми добавок мікроелементів у комбікорми для птиці, г/т
* Доза добавки цинку в комбікорми індичок і кур-несучок 60 г на 1 т. Доза добавки цинку і марганцю в комбікорми індиченят 70 г на І т, з 13-тижневого віку цинку 30 г.
** Кобальт вводять до комбікормів, які не мають кормового вітаміну В12 (ціанкобаламін, КМБ-12).
Крім вітамінів, наведених у таблиці 71, на 1 т комбікорму вводять 50 г вітаміну С і 500 г холін-хлориду (В4).
Мінеральну поживність раціонів птиці контролюють в основному за такими мікроелементами, як кальцій, фосфор і кухонна сіль. Мікроелементи вводять до складу комбікормів за нормами, незалежно від вмісту їх в окремих компонентах
Норми добавок вітамінів на 1т комбікорму
Про повноцінність годівлі птиці свідчить стан її здоров’я, продуктивність, жива маса, витрати кормів на одиницю продукції, якість продукції та біохімічні показники крові й печінки.